Turite klausimų? labas@grynasaliejus.lt

Nemokamas siuntimas nuo 30

Eiti į

Nori pasiklausti?

labas@grynasaliejus.lt

Social

Šalto spaudimo ir rafinuotų aliejų skirtumai

Numatoma skaitymo trukmė: 6 minutes


Aliejai yra ne tik būtini maisto ruošimui, bet ir vis dažniau naudojami kosmetikoje ir sveikatos produktuose. Jie teikia įvairios naudos odai, plaukams ir bendrai sveikatai. Yra dvi pagrindinės aliejų rūšys: šalto spaudimo ir rafinuoti aliejai. Suprasdami šių dviejų tipų skirtumus, galite lengviau pasirinkti geriausią aliejų savo kosmetikos ir sveikatos poreikiams.

Šalto spaudimo aliejai

Šalto spaudimo aliejai gaminami iš vaisių, riešutų ir sėklų išgaunant aliejų mechaniniu būdu, nenaudojant karščio ar cheminių medžiagų. Šio proceso metu augalinė medžiaga susmulkinama, tada spaudžiama, kad išsiskirtų aliejus. Taip gaunamas aukštos kokybės aliejus, išsaugantis natūralų skonį, aromatą ir maistingąsias medžiagas.

Šalto spaudimo aliejų privalumai

Vienas svarbiausių šalto spaudimo aliejų privalumų yra jų maistinė vertė. Šalto spaudimo aliejai išsaugo natūralias augalinėje medžiagoje esančias maistines medžiagas, pavyzdžiui, vitaminus, mineralus ir antioksidantus. Šios maistingosios medžiagos teikia įvairios naudos odai ir plaukams, pavyzdžiui, drėkina, maitina ir saugo juos nuo laisvųjų radikalų žalos. Šalto spaudimo aliejai taip pat pasižymi natūraliu kvapu, todėl tinka naudoti aromaterapijoje ir masažo aliejuose.

Šalto spaudimo aliejų rūšys ir jų naudojimas

Yra kelios šalto spaudimo aliejų rūšys, kurių kiekviena pasižymi unikaliomis savybėmis ir nauda. Štai keletas populiariausių rūšių ir jų panaudojimo būdai:

  • Kokosų aliejus – tinka odai ir plaukams drėkinti ir maitinti. Turi antibakterinių ir priešgrybelinių savybių, todėl yra veiksmingas nuo spuogų ir pleiskanų.
  • Alyvuogių aliejus – turi daug antioksidantų ir tinka naudoti odos senėjimą stabdančiose odos priežiūros priemonėse. Jis taip pat suteikia odai ir plaukams drėgmės ir pasižymi apsauginiu poveikiu nuo UV spindulių.
  • Simondsijų aliejus – natūrali drėkinamoji priemonė, imituojanti natūralius odos riebalus, todėl tinka visų tipų odai, įskaitant riebią odą.
  • Argano aliejus – lengvas aliejus, lengvai įsigeriantis į odą ir plaukus. Jame gausu vitamino E ir riebalų rūgščių, todėl jis veiksmingai atkuria ir apsaugo pažeistus plaukus ir odą.

Šalto spaudimo aliejų palyginimas su rafinuotais aliejais

Palyginti su rafinuotais aliejais, šalto spaudimo aliejai paprastai laikomi kokybiškesniais ir teikia daugiau naudos odai ir plaukams. Šalto spaudimo aliejai yra neperdirbti, todėl išlaiko visas natūralias maistines medžiagas, skonį ir aromatą. Priešingai, rafinuoti aliejai yra rafinuojami, pašalinant priemaišas ir pailginant jų galiojimo laiką. Tačiau šio proceso metu taip pat pašalinama daug natūralių maistinių medžiagų ir gali būti naudojamos cheminės medžiagos, kurios gali būti kenksmingos odai ir plaukams.

Rafinuoti aliejai

Rafinuoti aliejai gaminami rafinuojant neapdorotus aliejus, kurių metu pašalinamos priemaišos ir pailgėja jų galiojimo laikas. Rafinavimo procesą sudaro keli etapai, įskaitant klijų pašalinimą, neutralizavimą, balinimą ir dezodoravimą. Rezultatas – skaidrus, bekvapis ir stabilus aliejus, kurio galiojimo laikas ilgesnis, o virimo temperatūra aukštesnė.

Rafinuoto aliejaus privalumai

Pagrindinis rafinuotų aliejų privalumas – ilgesnis galiojimo laikas ir aukštesnė virimo temperatūra. Rafinuojant pašalinamos priemaišos, aliejus tampa stabilesnis, todėl sumažėja sugedimo rizika. Dėl aukštesnės virimo temperatūros rafinuotas aliejus taip pat labiau tinka kepimui aukštoje temperatūroje, pavyzdžiui, kepimui ir kepimui.

Rafinuoti aliejai išgaunami iš įvairių šaltinių ir rafinuojami, todėl jie yra neutralaus skonio, ilgesnio galiojimo laiko ir aukštesnės virimo temperatūros nei šalto spaudimo aliejai. Štai kelios dažniausiai pasitaikančios rafinuotų aliejų rūšys ir jų naudojimo būdai:

  • Rapsų aliejus: išgaunamas iš rapsų augalų sėklų ir yra švelnaus skonio. Tai geras mononesočiųjų ir polinesočiųjų riebalų šaltinis, todėl jis yra sveikatai palankus pasirinkimas gaminant maistą, kepant ir kepant.
  • Sojų pupelių aliejus: išgaunamas iš sojų pupelių augalų sėklų ir yra neutralaus skonio. Tai geras omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių šaltinis, dažniausiai naudojamas kepti, kepti ir margarinui gaminti.
  • Kukurūzų aliejus: išgaunamas iš kukurūzų grūdų gemalų ir yra neutralaus skonio. Tai geras polinesočiųjų ir mononesočiųjų riebalų šaltinis, dažniausiai naudojamas kepti ir kepti.
  • Saulėgrąžų aliejus: išgaunamas iš saulėgrąžų sėklų ir yra švelnaus skonio. Jis yra geras vitamino E šaltinis ir paprastai naudojamas kepti, kepti ir majonezui gaminti.
  • Dygminų aliejus: išgaunamas iš dygminų augalų sėklų ir yra neutralaus skonio. Jis yra geras omega-6 riebalų rūgščių šaltinis ir dažniausiai naudojamas kepimui, kepimui ir margarino gamybai.
  • Palmių aliejus: išgaunamas iš aliejinės palmės vaisių ir yra neutralaus skonio. Jame gausu sočiųjų riebalų, todėl jis dažniausiai naudojamas perdirbtiems maisto produktams ir margarinui gaminti.

Šalto spaudimo ir rafinuoto aliejaus skirtumai

Maistinės vertės, skonio ir aromato palyginimas

Šalto spaudimo aliejai laikomi maistingesniais už rafinuotus, nes juose išlieka natūralūs antioksidantai, vitaminai ir mineralai. Kita vertus, rafinuoti aliejai pereina procesą, kurio metu pašalinama didžioji dalis maistinių medžiagų, todėl jie yra mažiau sveiki. Kalbant apie skonį ir aromatą, šalto spaudimo aliejai yra stipresnio, ryškesnio skonio ir aromato, o rafinuoti aliejai – švelnesnio, neutralaus skonio ir kvapo.

Gamybos metodų ir poveikio aplinkai palyginimas

Šalto spaudimo aliejai gaminami susmulkinant sėklas ar riešutus ir išgaunant aliejų hidrauliniu presu arba išspaudimo presu, kuriame nenaudojamos jokios cheminės medžiagos ar tirpikliai. Šis procesas yra natūralesnis ir ekologiškesnis nei rafinuotų aliejų gamybos procesas, kurio metu dažnai naudojami tirpikliai, balikliai ir dezodorantai. Be to, rafinavimo proceso metu gali susidaryti atliekų ir padidėti oro bei vandens tarša.

Galiojimo laiko ir kepimo savybių palyginimas

Rafinuotų aliejų galiojimo laikas ilgesnis nei šalto spaudimo aliejų, nes pašalinami natūralūs antioksidantai, dėl kurių aliejus gali sugesti. Dėl to rafinuoti aliejai labiau tinka maisto ruošimo būdams, kuriems reikia didelio karščio, pavyzdžiui, kepimui ar skrudinimui. Šaltai spaustų aliejų galiojimo laikas trumpesnis, jie labiau linkę gesti, todėl juos geriausia naudoti padažams, marinatams ir kitiems mažos kaitros maisto ruošimo būdams.

Kaip pasirinkti šalto spaudimo ir rafinuotą aliejų

Renkantis tarp šalto spaudimo ir rafinuoto aliejaus, reikėtų atsižvelgti į keletą veiksnių, įskaitant numatytą naudojimo paskirtį, skonio pageidavimus ir sveikatos tikslus. Maisto ruošimui geriausia rinktis rafinuotą aliejų, skirtą kepimui aukštoje temperatūroje, o šalto spaudimo aliejų – kepimui žemoje temperatūroje arba kaip apdailos aliejų. Asmeninei priežiūrai dėl didesnio maistinių medžiagų kiekio ir teigiamo poveikio odai ir plaukams paprastai pirmenybė teikiama šalto spaudimo aliejams.

Išvados

Apibendrinant galima teigti, kad norint pasirinkti tinkamą aliejų maisto ruošimui ir asmeninei priežiūrai, svarbu suprasti šalto spaudimo ir rafinuoto aliejaus skirtumus. Šalto spaudimo aliejai turi didesnę maistinę vertę, stipresnį skonį ir yra tinkamesni asmeninei priežiūrai, o rafinuoti aliejai turi ilgesnį galiojimo laiką ir yra tinkamesni kepimui aukštoje temperatūroje. Renkantis vieną iš šių dviejų aliejų, svarbu atsižvelgti į paskirtį, pageidaujamą skonį ir sveikatos tikslus, kad būtų galima pasirinkti geriausią variantą. Pasirinkę tinkamą aliejų, galite pagerinti patiekalų skonį ir maistinę vertę bei skatinti bendrą sveikatą ir gerą savijautą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Nemokamas siuntimas

Užsakymams virš 30€

Tarptautinis siuntimas

Siunčiame visoje Europos Sąjungoje

100% ZERO WASTE

Naudojame perdirbtą plastiką ir stiklą.
Siunčiame tvariai – kartoninėse dėžutėse su organinėmis pakavimo medžiagomis.